Arif Akdağ

EKA GLOBAL şirketler grubu’nun kurucusu olan Arif Akdağ, deneyimli bir melek yatırımcı ve durmaksızın yeni iş fikirlerinin peşinde olan bir seri girişimcidir.

Arif Akdağ, iş hayatına Arthur Andersen’da başlamış ve bu şirketin Moskova/Rusya ofisi sonrasında Alma Ata/Kazakistan ofisinde kariyerini sürdürmüştür. Arif Akdağ, 1992 yılından itibaren 6 yıl boyunca Arthur Andersen’ın Rusya ve Kazakistan’da mali müşavirlik ofislerini kuran, finansal denetim, vergi ve hukuk operasyonlarını kurgulayan öncü takım içerisinde yer almıştır.

Arthur Andersen bünyesinde, Rusya, Türkiye ve Kazakistan menşeli bankacılık, inşaat, imalat, enerji ve turizm sektörlerinden birçok uluslararası ve yerel şirketin ihtiyaçları doğrultusunda danışmanlık hizmetleri vermiş ve finansal, operasyonel, yönetimsel denetimler gerçekleştirmiştir. Kazakistan Merkez Bankası’nın yıllık mali denetimlerinin de içinde bulunduğu, Menatep Bank, Troika-Dialog Bank, Coca Cola CIS, Kempinsky Hotels Rusya, Dow Chemical, Nordica Energy, Occidental Petroleum ve Newmont Mining gibi çok uluslu şirketlerin iç denetim, operasyonel raporlama , finansal danışmanlık ve yıllık mali denetimlerini yönetmiştir.

Arif Akdağ Arthur Andersen’dan ayrıldıktan sonra gayrimenkul, imalat, gıda, dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde faal olan aile şirketlerinin yönetiminin yanı sıra birçok farklı sektörde yatırımlar gerçekleştirmiştir.

Arif Akdağ Türkiye’nin en önemli melek yatırımcı ağı olan Galata İş Melekleri’nin (Galata Business Angels) üyesidir.

Arif Akdağ, Franklin & Marshall College’in (Pennsylvania, ABD) İşletme, İktisat ve Rusça bölümlerini derece ile bitirmiştir.Robert Kolej mezunu olan Arif Akdağ ileri seviyede İngilizce ve Rusça bilmektedir.

Arif Akdag, founder of EKA GLOBAL (a network of companies spanning a variety of businesses) is a serial entrepreneur and an experienced venture investor with a seemingly endless appetite for starting new businesses.

Mr. Akdag joined Arthur Andersen's Moscow/Russia (and later Almaty/Kazakstan) offices in 1992 where he worked for six years. Mr. Akdag was a member of the team that built Arthur Andersen’s Russian Federation and Kazakstan audit, tax and legal services practice.

He has provided audit compilations, performed financial, operational and internal control reviews for Arthur Andersen’s multinational, Russian, Turkish and Kazakh clients active in the banking, construction, manufacturing, oil & gas and hospitality industries including Menatep Bank, Troika-Dialog Bank, Coca Cola Bottlers CIS, Kempinsky Hotels Russia, Dow Chemical, Nordica Energy, Occidental Petroleum and Newmont Mining. He was also involved in many Russian and international audits, restatements, evaluations, diagnostic studies and due diligence reviews. Mr. Akdag audited The National Bank of The Republic of Kazakstan for two consecutive years and also assisted the European Commission Defense Conversion Program for Moscow Area.

Mr. Akdag left Arthur Andersen and focused on coordinating family- run businesses and assets in real estate, manufacturing, foreign trade and maritime industries.

To build an influential community of business angels, Mr. Akdag became an active member in Galata Business Angels. Mr. Akdag not only invested in many innovative business start-ups but has also become one of the pioneering and leading business angels in Turkey focusing on technology-enabled services, mobile, internet, media, digital advertising, entertainment and advanced manufacturing industries.

Mr. Akdag received his B.A. from Franklin & Marshall College in Pennsylvania, USA in Business Administration (major), Economics (minor) and Russian (concentration). Mr. Akdag is also a graduate of Robert College in Istanbul with honors and outstanding achievements in student activities.

He is fluent in English, Russian and Turkish.