Ahu Serter

1973 yılında İstanbul’da doğan Ahu Büyükkuşoğlu, 1991 yılında İstanbul Erkek Lisesini bitirdi. Liseden sonra AFS öğrencisi olarak Amerika’ya gitti. Bilkent üniversitesi işletme bölümünden 1996 yılında mezun oldu. 2 yıl boyunca Farplas Grup Uluslararası projeler departmanında çalıştıktan sonra, MBA için New York’a gitti. Pace üniversitesinde yatırım yönetimi üzerine MBA‘MBA ‘ini yaptı. NY’ta yaşarken 6 yıl kadar Wall Street’ta yatırım piyasalarında broker olarak başladığı kariyerine portföy yöneticisi olarak devam etti. 2002’de ailesiyle birlikte Türkiye’ye geri döndü. Evli ve 3 kız annesi olan Ahu Büyükkuşoğlu Serter, 2002 yılından beri otomotiv, beyaz eşya, turizm ve kimya alanında faaliyet gösteren Farplas Grup’ ta iş geliştirme ve finanstan sorumlu yönetim kurulu üyesi ve CFO olarak görev alıyor. Çalıştığı süre içerisinde grup dahilindeki firmaların sayısı 2’den 9’a çıkarken, cirosunu 10 katına çıktı. Bu süre içerisinde 2 tanesi Alman ortaklarıyla Türkiye’de, diğeri Hintli ortaklarıyla Hindistan’da olmak üzere 3 ortak girişimin başlattı. 2006 yılında MATA  AhşapMATA Ahşap Kaplamalı Dekoratif Parçalar şirketine yatırım yaptı. Öncelikle %51’ini, sonradan %25’ini daha satın alarak iflas etmek üzere olan şirketi alanında zirveye taşıdı. Farplas grubunun turizm, arazi geliştirimi ve sanat yönetimi gibi farklı alanlarda da yatırımlarını başlattı. Türkiye’nin en başarılı girişimci iş kadınlarından olan Ahu Büyükkuşoğlu, Türkiye’nin ilk sanat otel markası ve sanat yönetim şirketi olan Casa Ddell’ Aarte Ootel ve Ssanat Yyönetim şirketinin de kurucusudur.

İngilizce, Almanca ve İspanyolcayı iyi derecede konuşabilen Ahu Büyükkuşoğlu Serter, WPO (Women Presidents’ Organization), IELEV (İstanbul Liseliler Dernegi),  EPOS7 (Kültürel Emanetleri Koruma Derneği), TUGIAD (Türkiye Genç İş Adamları Derneği) ,TKYD (Türkiye Kurumsal Yönetim Dernegi), KAGIDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) aktif üyesidir.

Born in 1973, Ahu Büyükkuşoğlu graduated from Istanbul Erkek Lisesi, received her Bachelor of Science degree in management from Bilkent University, Ankara and her MBA in investment management from Pace University, NY. While in NY Ahu made 6 years of experience on Wall Street, starting as a broker and working her way up to portfolio manager. Since her return to Turkey in 2002, Ahu has been serving as the head of management committee, CFO and member of the board of Farplas Group, which is a family of companies mostly in automotive, white goods, packaging and chemical sectors, specializing in business development, strategy and finance. During this time, the company has grown 10 fold, while the number of firms in the group has increased from 2 to 9. She has also spearheaded international joint ventures. Employing her entrepreneurial skills to detect, analyze and grow business opportunities in 2006 Ahu invested in MATA Wood veneer and Carbon fiber Automotive Systems. By first purchasing 51% and later on another 25%, Ahu turned around the nearly bankrupt company. Being one of the most successful women entrepreneurs in Turkey, Ahu has created the first of its kind art hotel brand, Casa dell’Arte.  Ahu is fluent in English and German as well as proficient in Spanish. She is a mother of 3 girls and is an affiliated with WPO (Women Presidents’ Organization), IELEV (İstanbul Liseliler Dernegi, EPOS7 (Preservation of cultural heritage), TUGIAD (Turkish Young Businessmen Association), TKYD (Turkish Corporate Governance Association), and KAGIDER (Women Entrepreneur Association).